Zasady przyjęcia
Procedura przyjęcia do Środowiskowego Domu Samopomocy
w Sokółce
By stać się uczestnikiem Środowiskowego Domu Samopomocy w Sokółce należy postępować zgodnie z poniższymi krokami:
- Złożyć wniosek o skierowanie do Środowiskowego Domu Samopomocy
w Sokółce na pobyt dzienny
Powyższa procedura przyjęcia do ŚDS w Sokółce wszczynana jest na wniosek samej osoby zainteresowanej, jej rodziny bądź innej osoby trzeciej upoważnionej do tego celu, działającej z ramienia której ten wniosek dotyczy. W sytuacji osób ubezwłasnowolnionych procedura wszczynana jest na wniosek opiekuna prawego danej osoby. Wypełniony wniosek należy złożyć w formie pisemnej do Ośrodka Pomocy Społecznej w Sokółce przy ul. Generała Jana Henryka Dąbrowskiego 12 wraz z następującymi załącznikami:
- zaświadczenie lekarskie, wydane przez lekarza psychiatrę lub lekarza neurologa,
o występujących za-burzeniach psychicznych - zaświadczenie lekarza rodzinnego o stanie zdrowia i o braku przeciwwskazań
do uczestnictwa w zajęciach domu wraz z informacją o sprawności w zakresie lokomocji osób niepełnosprawnych fizycznie - orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności,
o ile osoba takie posiada.
- Przeprowadzany jest rodzinny wywiad środowiskowy
Następnie po otrzymaniu wniosku pracownik socjalny Ośrodka Pomocy Społecznej właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o przyjęcie do ŚDS w Sokółce ustala, w drodze rodzinnego wywiadu środowiskowego, przeprowadzanego w oparciu o akty prawne zawarte w ustawie o pomocy społecznej (Dz. U. 2004 Nr 64 poz. 593): sytuację bytową, rodzinną, zdrowotną, majątkową jak również dochodową osoby ubiegającej się o skierowanie do Śrofdowiskowego Domu Samopomocy. Kolejno, zaś opracowuje plan pomocy oraz przesyła do starosty powiatu dokumenty (wyżej wymienione zaświadczenia oraz orzeczenie) wraz z rodzinnym wywiadem środowiskowym przeprowadzonym w tej sprawie.
- Wydanie decyzji administracyjnej dotyczącej skierowania do domu
Skierowanie do Środowiskowego Domu Samopomocy w Sokółce następuje w drodze decyzji administracyjnej wydanej przez Ośrodek pomocy Społecznej w Sokółce. Wydana decyzja określa okres pobytu w ŚDS oraz miesięczną odpłatność za usługi świadczone na terenie w ŚDS. Przed przyjęciem do domu kandydat na uczestnika zobowiązany jest zapoznać się z zasadami jego funkcjonowania, w tym obowiązującymi przepisami porządkowymi a także zakresem usług proponowanym w ŚDS w Sokółce
Termin przyjęcia do Środowiskowego Domu Samopomocy w Sokółce ustala Kierownik Domu w porozumieniu z osobą kierowaną lub jej opiekunem prawnym.
W przypadku osób, które po raz pierwszy wystąpiły o skierowanie do domu, decyzję o skierowaniu do domu wydaje się na czas określony, nie dłuższy niż 3 miesiące, konieczny do dokonania przez zespół wspierająco-aktywizujący oceny możliwości zaproponowania osobie indywidualnego planu postępowania wspierająco-aktywizującego oraz okresu, jaki będzie niezbędny do jego realizacji.
Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania, niezbędne w procedurze przyjęcia do Środowiskowego Domu Samopomocy w Sokółce: