O Nas
od poniedziałku do piątku w godzinach 700 - 1500. Dom zatrudnia wykwalifikowaną kadrę: terapeutów zajęciowych, psychologa, logopedę, asystenta osoby niepełnosprawnej oraz opiekunów.
Podstawy prawne działalności
Środowiskowego Domu Samopomocy w Sokółce
Ośrodek realizuje zadania z zakresu administracji rządowej zlecone Gminie, umiejscowione
w poniższych przepisach prawnych, tj.:
- Ustawy z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej,
- Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 grudnia 2010 roku w sprawie środowiskowych domów samopomocy,
- Ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym,
- Ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 roku o finansach publicznych,
- Ustawy z dnia 29 września 1994 roku o rachunkowości,
- Ustawy z dnia 21 listopada 2008 roku o pracownikach samorządowych,
- Ustawy z dnia 19 sierpnia 1994 roku o ochronie zdrowia psychicznego,
- Regulaminu Organizacyjnego Środowiskowego Domu Samopomocy w Sokółce z dnia 16 czerwca 2023 r.
Cele działalności Środowiskowego Domu Samopomocy
Celem funkcjonowania ŚDS jest udzielanie całościowego wsparcia społecznego umożliwiającego zaspokajanie podstawowych potrzeb życiowych uczestników, a także zwiększenie zaradności oraz samodzielności życiowej uczestników poprzez:
- trening funkcjonowania w życiu codziennym,
- trening umiejętności interpersonalnych i rozwiązywania problemów,
- trening umiejętności komunikacyjnych,
- trening umiejętności spędzania czasu wolnego,
- poradnictwo psychologiczne,
- pomoc w załatwianiu spraw urzędowych,
- pomoc w dostępie do niezbędnych świadczeń zdrowotnych,
- niezbędną opiekę,
- terapię ruchem,
- stosowanie innych technik przygotowujących do uczestniczenia w warsztatach terapii zajęciowej lub podjęcia zatrudnienia, w tym w warunkach pracy chronionej
Geneza powstania Środowiskowego Domu Samopomocy w Sokółce
Środowiskowy Dom Samopomocy w Sokółce powstał w grudniu 1996 roku. Przez ponad 20 lat organem prowadzącym powyższą placówkę był Ośrodek Pomocy Społecznej w Sokółce.
Z dniem 1 stycznia 2020 roku na podstawie Uchwały nr XVII/128/2019 Rady Miejskiej w Sokółce z dnia 19 grudnia 2019 roku w sprawie utworzenia Środowiskowego Domu Samopomocy w Sokółce ośrodek został wyodrębniony ze struktur Ośrodka Pomocy Społecznej w Sokółce. W rezultacie stał się jednostką organizacyjną Gminy Sokółka.
Początkowo siedziba placówki mieściła się w budynku Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej przy ulicy Plac Kościuszki 9. Była to kamienica odznaczająca się wysoką podmurówką i wejściem po stromych schodach, w których brakowało podjazdu. Niewielkie podwórko przy budynku stanowiło teren przechodni. W związku z zaistniałą sytuacją uczestnicy nie mogli w pełni korzystać z rekreacji na świeżym powietrzu. Wąski korytarz, progi pomiędzy pomieszczeniami uniemożliwiały poruszanie się wózkiem inwalidzkim.
Ośrodek zajmował wówczas powierzchnię 96,4m2 co sprawiało, że opieką mogło być objętych tylko dwunastu uczestników. Potrzeby były jednak znacznie większe.
Zbyt mała powierzchnia uniemożliwiała uruchomienie dodatkowych miejsc, gdyż na jednego uczestnika w myśl Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 grudnia 2010 r. powierzchnia użytkowa powinna wynosić nie mniej niż 8m2 . Trudne warunki lokalowe utrudniały bowiem prowadzenie terapii w stopniu,do którego był przygotowany personel ośrodka.
W budynku tym mieściła się mała kuchnia, w której trudno było prowadzić zajęcia kulinarne.
W ramach ŚDS dostępne były również dwa pomieszczenia, spełniające rolę świetlicy, stołówki, sali do zajęć terapeutycznych i rehabilitacyjnych oraz pokój administracyjny.
Od 2014 roku Środowiskowy Dom Samopomocy mieści się w budynku przy ulicy Osiedle Centrum 18, będącego własnością Gminy Sokółka.W obiekcie przeprowadzono przebudowę z rozbudową i remontem. W wyniku realizacji przedsięwzięcia uczestnikom zostały zapewnione godne warunki, odpowiadające standardom dla tego typu ośrodków. Pomieszczenia zostały odpowiednio wyposażone i przystosowane na poszczególne pracownie:
- sala terapii ruchowej,
- pracownia kulinarna,
- świetlica,
- pracownia plastyczna,
- pracownia techniczno,
- pracownia ceramiczna,
- pracownia krawiecka,,
- pokój wyciszeń,
- pokój administracyjny.
Lepsze warunki lokalowe umożliwiły zwiększenie liczby osób objętych wsparciem. Dom przeznaczony jest dla 28 osób.