Strona główna
ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU
zdjęcie autorstwa Freepik
ZAJĘCIA PT. WIOSENNE NASADZENIA
wraz z nadejściem wiosny mieliśmy przyjemność uczestniczyć w zajęciach ogrodniczych tworząc swoiste kąciki warzyw. W pierwszej kolejności zasadziliśmy cebulę dymkę, obserwując wzrost szczypiorku. W efekcie poznawaliśmy cykl rozwojowy cebulki oraz kształtowaliśmy właściwe nawyki z zakresu pielęgnacji roślin. Nasiona, donice, szklarnie, kiełkownice, ziemia zostały zakupione w ramach projektu „Q Pomocy dla środowiska" realizowanego przez Stowarzyszenie Q Pomocy wraz z Fundacja Aktywizacji i Rozwoju w partnerstwie z Fundacja Wspomagania Wsi, Fundacją Roll-na, Fundacją Polska z Natury oraz Grupą Sołtysek w programie „Zakorzenione - organizacje dla środowiska"
21 marca braliśmy udział w Turnieju Gry w Kręgle w formie multimedialnej, wykorzystując konsolę Xbox.
ŚWIATOWY DZIEŃ OSÓB Z ZESPOŁEM DOWNA
WSPÓLNIE WYKONYWANIE PALM WIELKANOCNYCH
Kultywowanie tradycji wielkanocnych związanych z niedzielą palmową. W tym wyjątkowym czasie wspólnie wykonywaliśmy palmy wielkanocne. Uśmiechom i radości nie było końca. Wszystko to połączone z pracą pełną energii, zaangażowania i wytrwałości.
Dzień Świętego Walentego
to dzień dobry dla każdego !
W tym dniu wszyscy to wyznają, że chcą kochać i kochają
Ten szczególny dzień wypełniliśmy muzyką, tańcem i wspólnym śpiewem w postaci dyskoteki, Konkursu tanecznego oraz zabaw muzycznych
Środowy dzień (24.01) upłyną Nam pod znakiem artystycznych i estetycznych doświadczeń. Z uśmiechem na ustach udaliśmy się na muzyczny spektakl pt. ,,Adonis ma gościa" przedstawiany w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Europejskim Centrum Sztuki w Białymstoku. Opowieść ta uświadomiła Nam jak ważna jest komunikacja, umiejętność patrzenia na świat z różnych perspektyw, a także pozytywnego postrzegania drugiego człowieka.Samo miejsce, charakter spotkania, wspaniała gra aktorów i budowanie wspólnotowości budziło nasz zachwyt.
UDZIAŁ W IX PRZEGLĄDZIE KOLĘD I PASTORAŁEK W SUPRAŚLU
23 stycznia mieliśmy przyjemność wystąpić podczas IX Przeglądu Kolęd i Pastorałek Wielowyznaniowych w Supraślu.W związku z powyższym składamy serdeczne podziękowania Powiatowemu Środowiskowemu Domu Samopomocy w Łaźniach za zaproszenie, wspaniałą atmosferę oraz budowanie artystycznej interakcji
WSPÓLNA KOLĘDA
Kolęda Pójdźmy wszyscy do stajenki. Piguła najlepszej energii świata z przesłaniem miłości oraz wzajemnej otwartości. Owoc wspólnych działań zespołów SOK - Amatorski Zespół Ambitnych Ludzi i Sprawa Zamknięta - AZALiSZ, Złote Nutki oraz Domowników Środowiskowego Domu Samopomocy w Sokółce. Nagranie powstało w ramach programu „Działaj Lokalnie” we współpracy z Fundacją „Sokólski Fundusz Lokalny” i Sokólskim Ośrodkiem Kultury w ramach projektu „Kulturalna Integracja”. Dofinansowano ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie Fundację „Sokólski Fundusz Lokalny” w Sokółce i Gminę Sokółka.
SPOTKANIE WIGILIJNE
W dniu 13 grudnia w naszym domu odbyło się Spotkanie Wigilijne, podczas którego wraz z zaproszonymi gośćmi przełamaliśmy się opłatkiem, odmówiliśmy wspólną modlitwę i zasiedliśmy do poczęstunku. Nie zabrakło również prezentów. Serdecznie dziękujemy za wspólnie spędzony czas Z-cy Burmistrza Sokółki - Panu Adamowi Kowalczukowi, Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Sokółce - Pani Marcie Półtorzyckiej, Pani Lilla Panasewicz oraz rodzinom i opiekunom uczestników ŚDS.
MIKOŁAJKI 2023
W tym roku my też byliśmy grzeczni
Mikołaj o nas nie zapomniał
Dziękujemy Pani Małgorzata Chomko oraz uczniom z ZSR w Sokółce za miłą niespodziankę
WYCIECZKA EDUKACYJNA W RAMACH PROGRAMU PROFILAKTYCZNEGO PN. UZLEŻNIENIE OD TELEFONU JAKO Z ZABURZEŃ BEHAWIORALNYCH
W dniu 30 października udaliśmy się na wycieczkę edukacyjną stanowiącą III etap Programu Profilaktycznego pn. Uzależnienia od telefonu jako jedno z uzależnień behawioralnych finansowanego środków Gminnego Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Podczas wycieczki wdrażano nowo poznane umiejętności tj. umiejętności gospodarowania własnym czasem, kreowania czasu wolnego oraz technik relaksacji - szczególnie istotnych z perspektywy podejmowanej tematyki uzależnienia od telefonu, a także aktywności i zagrożeń z nim utożsamianych. W pierwszej kolejności zwiedzaliśmy Muzeum Historii i Medycyny Farmacji UMB oraz Pałac Branickich. Zwiedziliśmy wystawę multimedialną w XVII wiecznej piwnicy pałacowej, wystawę poświęconą historii farmacji oraz wystawę o historii ogrodów pałacowych. Niezmierne wrażenie zrobiły na Nas reprezentacyjne wnętrza Pałacu Branickich. Kolejno zapoznawaliśmy się z historią miasta Białegostoku poprzez wystawę edukacyjną, historyczne puzzle i mapy w Centrum Ludwika Zamenhofa. Wspólne zajęcia oddziaływały również na wzajemną integrację. Wiele radości i satysfakcji sprawiła Nam wizyta w kręgielni. Oddziałując zarazem na koordynację ruchową i równowagę, budując także współpracę oraz zachowania fair - play. Ostatnim etapem naszej wycieczki był pyszny obiad w pięknym otoczeniu Folwarku Nadawki.
Wraz z końcem października rozpoczęliśmy II etap realizacji Programu Profilaktycznego pn. Uzależnienia od telefonu jako jedno z uzależnień behawioralnych finansowanego ze środków Gminnego Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. W ramach warsztatów ogrodniczych doświadczaliśmy hortiterapii jako formy spędzania czasu wolnego, wykonywaliśmy wspólne prace ogrodnicze oraz planowaliśmy ogrody.
Serdecznie zapraszamy na wystawę prac wykonanych metodą haftu diamentowego do Biblioteki Publicznej w Sokółce na ul. Osiedle Centrum 21. Przedstawione prace są efektem działań twórczych naszych uczestników odzwierciedlające ich pasje i zainteresowania. Pragniemy złożyć serdeczne podziękowania Bibliotece Publicznej za możliwość prezentacji naszych prac.
W ramach projektu "Q Pomocy dla środowiska" realizowanego przez Stowarzyszenie QPomocy wraz z Fundacją Aktywizacji i Rozwoju FARMa w partnerstwie z Fundacją Wspomagania Wsi, Fundacją Roll-na, Fundacją Polska z Natury oraz Grupą Sołtysek w programie "Zakorzenione - organizacje dla środowiska" Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Sokółce wybrali się do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w Sokółce. Podczas wycieczki Uczestnicy ŚDS zobaczyli jak wygląda segregacja odpadów, dowiedzieli się jaki wpływ ma na środowisko i naszą przyszłość, dlaczego warto chronić środowisko i w jaki sposób należy o nie dbać. Serdecznie dziękujemy Pani Agnieszce Sołowiej pracownikowi MPWiK Sp. z o.o. w Sokółce za oprowadzenie i podzielenie się cenną wiedzą oraz za wspaniałe upominki
SPOTKANIE Z PRACOWNIKAMI MIEJSKIEGO PRZEDSIĘBIORSTWA OCZYSZCZANIA
Odwiedzili Nas pracownicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania z Białegostoku. Spotkanie to miało na celu poszerzenie wiedzy proekologicznej obejmującej w szczególności prawidłowe segregowanie odpadów. Powyższe zajęcia przeprowadzono w ramach projektu "Q Pomocy dla środowiska" realizowanego przez Stowarzyszenie Q Pomocy wraz z Fundacją Aktywizacji i Rozwoju FARMa w partnerstwie z Fundacją Wspomagania Wsi, Fundacją Roll-na, Fundacją Polska z Natury oraz Grupą Sołtysek w programie "Zakorzenione - organizacje dla środowiska.” Podczas zajęć uczestnicy zapoznawali się z definicją i rodzajami odpadów. Podkreślano również znaczenie segregacji śmieci względem środowiska i otoczenia wokół Nas. Pracownicy w sposób profesjonlany objaśniały sposób przetwarzania odpadów oraz recyklingu. Serdecznie dziękujemy Pani Sylwii Kozłowskiej oraz Małgorzacie Pietraszewskiej z MPO BIAŁYSTOK za podzielenie się cenną wiedzą oraz ciekawie spędzony czas
20 października odbyły się warsztaty psychoedukacyjne w ramach Programu Profilaktycznego pn. ,,Uzależnienia od telefonu jako jedno z uzależnień behawioralnych'' sfinansowanego ze środków Gminnego Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Podczas zajęć zdobywaliśmy wiedzę dotyczącą zjawiska fonoholizmu, nabywaliśmy umiejętności właściwego korzystania z telefonu, kształtowaliśmy również umiejętność gospodarowania własnym czasem oraz poznawaliśmy różnorodne form czasu wolnego.
SPOTKANIE Z PANIĄ KATARZYNĄ Z CZEREŚNIOWEJ PASIEKI
18 października odwiedziła Nas Pani Katarzyna z Czereśniowej Pasieki. W rezultacie mieliśmy przyjemność poznania życia oraz pracy pszczół poprzez różne zmysły. Spotkanie to sprawiło Nam wiele radości i zadowolenia. Serdecznie dziękujemy za spotkanie i mile spędzony czas.
W toku wielopłaszczyznowych przemian cywilizacyjnych znaczącym aspektem staje się ochrona środowiska naturalnego będąca integralną częścią jednostkowej jak i wspólnej egzystencji. Świadome oraz racjonalne kreowanie ekosfery jak i kształtowanie umiejętności adekwatnego korzystania z naturalnych zasobów otaczającej roślinności i ziół umożliwi również zabezpieczenie jej przyszły pokoleniom oraz zwiększy różnorodność gatunkową roślin. W nawiązaniu do powyższej idei mieliśmy przyjemność uczestniczyć w warsztatach edukacyjnych dotyczących pszczół w ramach projektu "QPomocy dla środowiska" realizowanego przez Stowarzyszenie QPomocy wraz z Fundacją Aktywizacji i Rozwoju FARMa w partnerstwie z Fundacją Wspomagania Wsi, Fundacją Roll-na, Fundacją Polska z Natury oraz Grupą Sołtysek w programie "Zakorzenione - organizacje dla środowiska." W ramach zajęć warsztatowych w Czereśniowej Pasiece poruszaliśmy tematykę ochrony pszczół oraz ich znaczenia dla ekosystemu i środowiska naturalnego. Dopełnieniem części teoretycznej było wykonywanie świecy woskowej. Praca z naturalnym produktem sprawiła Nam wiele radości i satysfakcji. Wspólny posiłek w postaci ogniska zakończył naszą formę zajęć dzisiejszego dnia.
05 października zorganizowaliśmy Piknik Integracyjny Pod Honorowym Patronatem Burmistrza Sokółki. Celem spotkania było nawiązywanie, podtrzymywanie oraz pogłębianie relacji społecznych. Z plonów jesieni przygotowaliśmy poczęstunek, bogaty w wiele smaków oraz konkursy o tematyce jesiennej. Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział w powyższym przedsięwzięciu.
W piątek 08.09 wzięliśmy udział we wspaniałym Festynie ,,Schizofrenia - Otwórzcie Drzwi", celebrując tym samym 20 - lecie istnienia Środowiskowego Domu Samopomocy w Lipniaku oraz 10-lecie funkcjonowania Zakładu Aktywności Zawodowej SOWA w Lipniaku. Udział w tak znaczącym wydarzeniu społeczno - kulturowym kształtował naszą otwartość oraz budował relacje interpersonalne z innymi uczestnikami. Wielką przyjemność sprawiła Nam również wspólna dyskoteka. Składamy wyrazy podziękowania oraz uznania wszystkim organizatorom za bardzo ciepłą i rodzinną atmosferę jak i nieocenioną zabawę. SERDECZNIE DZIĘKUJEMY
We czwartek 31.08.2023 r. wzięliśmy udział w zajęciach kulinarnych realizowanych w ramach Programu profilaktycznego pn.,, Zaburzenia behawioralne - uzależnienie od jedzenia" sfinansowanego ze środków Gminnego Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Wspólnie wykonywaliśmy kolorowe i zdrowe sałatki z warzyw do słoików. Działanie to sprawiło Nam wiele radości i satysfakcji. Mogliśmy tym samym wdrożyć w praktykę nowo nabytą wiedzę i umiejętności uzyskane podczas wycieczki. W piątek, zaś odbyły się kolejne zajęcia kulinarne realizowane w ramach Programu profilaktycznego pn.,, Zaburzenia behawioralne - uzależnienie od jedzenia" sfinansowanego ze środków Gminnego Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Tym razem wykonywaliśmy kiszone ogórki oraz paprykę do słoików.
We środę 30.08.2023 r. wybraliśmy się na wycieczkę edukacyjną w ramach realizowanego Programu profilaktycznego pn.,, Zaburzenia behawioralne - uzależnienie od jedzenia" sfinansowanego ze środków Gminnego Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. W dalszym ciągu kontynuowaliśmy idee zdrowego odżywiania, niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania psychofizycznego. Wycieczka ta umożliwiała również podtrzymywanie oraz kształtowanie relacji społecznych z innymi. Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od wyjazdu do Czarnej Wsi Kościelnej, w której mieliśmy przyjemność uczestniczyć we wspaniałych warsztatach kiszenia warzyw. Zajęcia te obfitowały w wiele aspektów edukacyjnych. Podczas wizyty we wspomnianej miejscowości uczestniczyliśmy również w warsztatach garncarskich. Pan Paweł pokazał Nam cały proces obróbki gliny wraz z używanym sprzętem. Kolejnym punktem na Naszej mapie była wizyta w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej. Wycieczka ta obfitowała w wiele fascynujących chwil. Uczestniczyliśmy w wiejskim śpiewaniu z przytupem pod kierunkiem i przewodnictwem Pani Beaty. Czas ten spędziliśmy z muzyką na ustach, ucząc się jednocześnie choreografii tanecznej. Wspólne wystukiwanie rytmu, śpiewanie oraz taniec w połączeniu z przepiękną grą na skrzypcach Pani Beaty utworzyło całościowy wymiar pracy artystycznej kreujący szeroki uśmiech na twarzy. Następnie wybraliśmy się na wycieczkę po atrakcjach znajdujących się w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej. Pan Paweł w sposób otwarty i holistyczny opowiadał o poszczególnych miejscach, budowlach i wystawach. Ostatnim etapem naszej wycieczki był wspólny obiad. Pragniemy bardzo serdecznie podziękować Państwu Sienkiewicz za wspaniałe warsztaty dotyczące kiszenia warzyw, bogate w znaczący aspekt edukacyjny oraz miłą i rodziną atmosferę. Podziękowania składamy również Panu Pawłowi Piechowskiemu za ciekawy pokaz garncarstwa oraz wiele ciekawostek i wielkie poczucie humoru. Nasze podziękowanie kierujemy również: Pani Beacie za niebywały warsztat wokalno - taneczny jak i mile spędzony czas oraz Panu Pawłowi za bardzo ciekawy i interesujący spacer edukacyjny ukazujący piękno województwa podlaskiego. DZIĘKUJEMY
ZAJĘCIA KULINARNE W RAMACH PROGRAMU PROFILAKTYCZNEGO PN. ZABURZENIA BEHAWIORALNE - UZALEŻNIENIE OD JEDZENIA - ĆWICZENIA PRAKTYCZNE - OBIAD
We czwartek zakończyliśmy kolejny etap zajęć realizowanych w ramach Programu profilaktycznego pn.,, Zaburzenia behawioralne - uzależnienie od jedzenia" sfinansowanego ze środków Gminnego Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.Tym razem wspólnie wykonywaliśmy kolorowe i zdrowe szaszłyki. Był to niezwykle interesujący, intensywny, dobrze spożytkowany czas wypełniony radością każdego z Nas. Nabywaliśmy wiele nowych umiejętności w zakresie tworzenia i przygotowywania zdrowych posiłków tj. śniadanie, drugie śniadanie, obiad i kolacja.
We środę tworzyliśmy lekki, zdrowy i smaczny posiłek w ramach realizacji Programu profilaktycznego pn.,, Zaburzenia behawioralne - uzależnienie od jedzenia" sfinansowanego ze środków Gminnego Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Tym razem wykonaliśmy sałatkę z brokułami, jajkami, serem fetą, kukurydzą, czerwoną cebulką, pomidorkami, żurawiną, rzodkiewką, papryką, oliwkami, pestkami słonecznika i sosem czosnkowym. Wszyscy z uśmiechem na ustach degustowaliśmy tak pyszny posiłek
We wtorek (22.08.2023r.) realizowaliśmy kolejny punkt z naszego jadłospisu stworzonego w ramach realizacji Programu profilaktycznego pn.,, Zaburzenia behawioralne - uzależnienie od jedzenia" sfinansowanego ze środków Gminnego Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.Wspólnie przygotowywaliśmy zdrowe, odżywcze i smaczne drugie śniadanie w postaci tortilli
W poniedziałek (21.08.2023r.) mieliśmy przyjemność wdrożyć w praktykę zdobyte wiadomości podczas piątkowych zajęć kulinarnych w ramach realizacji Programu profilaktycznego pn.,, Zaburzenia behawioralne - uzależnienie od jedzenia" sfinansowanego ze środków Gminnego Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Zgodnie z przygotowanym jadłospisem nasz poranek rozpoczęliśmy od wykonywania zdrowych, kolorowych i smacznych kanapek.
Do przygotowania zdrowych i pełnowartościowych kanapek wykorzystaliśmy razowe pieczywo; produkty bogate w białko: łososia, awokado, jajka, twaróg, ser żółty; wędliny bogate w zdrowe tłuszcze oraz warzywa. Każdy z Nas miał możliwość wykonać swoją kanapkę według własnego pomysłu.
W piątek (18.08) rozpoczęliśmy cykl zajęć kulinarnych dotyczących zdrowego odżywiania realizowanego w ramach Programu profilaktycznego pn.,, Zaburzenia behawioralne - uzależnienie od jedzenia" sfinansowanego ze środków Gminnego Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Podczas pierwszych zajęć zapoznawaliśmy się z formami zdrowego odżywiania. Wspólnie poszukiwaliśmy definicji i odpowiedzi na pytanie Czym jest zdrowe odżywianie?. Podkreślaliśmy tym samym znaczenie: białka, tłuszczu, witamin, minerałów, cukrów, węglowodanów oraz wody w naszej diecie. Wskazywaliśmy również na jego zdrowe i pożądane formy. Analizowaliśmy piramidę zdrowego żywienia wraz z określeniem norm żywieniowych. Postawiliśmy również znak równości pomiędzy zdrową dietą a zdrowym odżywianiem, wskazując jednocześnie jego zasady. Próbowaliśmy wybrać zdrowe zamienniki różnorodnych produktów spożywczych, które korzystnie wpłyną na naszą kondycję psychofizyczną. Stworzyliśmy na koniec jadłospis naszych działań oraz raczyliśmy się racuchami z wieloma składnikami odżywczymi.
W ramach treningu budżetowego kształtowaliśmy umiejętność efektywnego planowania zakupów uwzględniających zarazem najpilniejsze potrzeby, zasoby finansowe oraz obowiązujące promocje. Trening ten przyczyniał się bowiem do rozwijania lub podtrzymywania umiejętności planowania, a także wydawania pieniędzy w następujących obszarach: kształtowania oraz utrwalania wartości pieniądza, planowania poszczególnych wydatków na cały miesiąc, gospodarowania oraz adekwatnego wydawania środków finansowych, wiedzy obejmującej fundamentalnych zagadnień ekonomicznych. W efekcie trening budżetowy składa się z kilka etapów. Pierwszy stanowi rozpoznanie aktualnych potrzeb. Kolejny, zaś obejmuje stworzenie własnej listy zakupów ujmującej dane zasoby finansowe. Trzeci obejmuje wspólne wyjście do sklepu oraz wybór produktów w najkorzystniejszej cenie korzystając z listy. Ostatni etap stanowi właściwe zachowanie przy kasie, umiejętne pakowanie produktów, określoną zapłatę oraz liczenie reszty pieniędzy.
Odbyliśmy kolejne warsztaty psychoedukacyjne w ramach realizacji Programu profilaktycznego pn.,, Zaburzenia behawioralne - uzależnienie od jedzenia" sfinansowanego ze środków Gminnego Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Nawiązywały one do czynników chroniących przed uzależnieniem od jedzenia. Podczas zajęć wzmacnialiśmy poczucie własnej wartości poprzez współdziałanie w grupie jak i pracę indywidualną. Rozwijaliśmy zainteresowania, kreując zdrowe formy odreagowania (muzykoterapia, aromaterapia) i stylu życia.
TRENING KULINARNY
Kształtując nowe umiejętności i wiedzę z zakresu gastronomii wzięliśmy udział w treningu kulinarnym. Podczas zajęć wykonywaliśmy różnorodne ćwiczenia teoretyczne w formie multimedialnej. Uśmiech nie schodził Nam z twarzy, budząc zarazem naszą ciekawość. Nabyte umiejętności posłużą Nam do praktycznego przygotowywania posiłków.
TRENING HIGIENICZNY
Podczas treningu higienicznego odbyliśmy wspólne zajęcia obejmujące tematykę codziennego stosowania higieny i jej wpływu na zdrowie fizyczne i psychiczne. Zajęcia sprawiły nam wiele radości, a przede wszystkim utwierdziły z przekonaniu, iż o HIGIENĘ TRZEBA DBAĆ ! ,,HIGIENA TO ZDROWIE, NIECH SIĘ KAŻDY O TYM DOWIE"
TRENING KULINARNY - SŁODKOŚCI
W ramach treningu kulinarnego przygotowaliśmy pyszne i słodkie eklerki z ciasta francuskiego z dżemem oraz kremem waniliowym
W piątek rozpoczęliśmy warsztaty psychoedukacyjne w ramach realizacji Programu profilaktycznego pn.,, Zaburzenia behawioralne - uzależnienie od jedzenia" sfinansowanego ze środków Gminnego Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Środowiskowy Dom Samopomocy w Sokółce składa serdeczne podziękowania Pani Burmistrz Sokółki - Ewa Kulikowska za sfinansowanie powyższego programu. Podczas zajęć zdefiniowaliśmy pojęcie uzależnień behawioralnych, wskazując na jego typologie poprzez burzę mózgów, kalambury i pogadankę. Podkreślaliśmy w sposób szczególny znaczenie uzależnienia od kompulsywnego jedzenia. Określając przyczyny, mechanizmy oraz skutki w aspekcie fizycznym, społecznym i psychicznym.
We czwartek 22.06 braliśmy udział w XIII Łapskich Zawodach Sportowych Osób z Niepełnosprawnością pt.,, Szansa na Start". W pełni podziwialiśmy pięknie zorganizowane wydarzenie sportowe integrujące zarazem wszystkich uczestników. Kształtując tym samym pozytywne relacje społeczne. Dzielnie stawialiśmy czoła licznym konkurencjom ze wspaniałym skutkiem. Cała drużyna zaangażowaniem wypełniała poszczególne zadania jak i dopingowała kolegów podczas konkurencji siłowania się na rękę. Dzień ten uświetniły występy gospodarzy oraz wizyta alpak o imieniu Ewa i Edit. Każdy z Nas był pod wrażeniem puchatych zwierzaków. Za nasze zmagania otrzymaliśmy dyplom jak i liczne nagrody Całości dopełnił pyszny ciepły posiłek w postaci bigosu i licznych słodkości. Składamy serdeczne podziękowania Dyrektorowi Środowiskowego Domu Samopomocy z Łap, pracownikom, wolontariuszom oraz wszystkim osobom zaangażowanym w organizację zawodów.
KONKURS RECYTATORSKI PT. WIOSENNE RYMOWANKI
W dniu 15 czerwca mieliśmy przyjemność wziąć udział we wspaniałym Konkursie recytatorskim pt. ,,Wiosenne Rymowanki" organizowanym przez Bibliotekę Publiczną w Sokółce. Z dumą i wzruszeniem zaprezentowaliśmy poszczególne wiersze, w tym również twórczości własnej. Dzięki ciężkiej pracy, wytrwałości w dążeniu do o celu zdobyliśmy 1 i 3 miejsce oraz dwa wyróżnienia w powyższym Konkursie. Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim pracownikom Biblioteki za tak zacne przygotowanie oraz atmosferę. Ponadto dziękujemy za piękne nagrody i wyróżnienia.Słowa uznania popłynęły również ze strony pracowników za czyny udział, zaangażowanie i cały wkład pracy w naukę wierszy. Dziękujemy Bibliotece za udostępnienie zdjęć
ZAJĘCIA PLENEROWE
We środę 07.06. 2023 r. udaliśmy się na zajęcia plenerowe nad Jezioro na Osiedlu Zielonym. Mnogość zieleni, piękna pogoda i nasza radość z pobytu w tak wspaniałym miejscu i bycia razem ze sobą skutkowała niezapomnianym aspektem zajęć. Wspólnie wybraliśmy się na spacer dookoła jeziora. Następnie, zaś relaksowaliśmy się na leżakach, zażywaliśmy kąpieli i korzystaliśmy z uroków i dostępnych sprzętów na siłowni. Tego pięknego klimatu dopełniła kawa, słodkości, soczyste truskawki oraz lody.
WARSZTATY PODRÓŻNICZE - REPUBLIKA CZESKA
Po raz kolejny odbyliśmy wspaniałą podróż do malowniczej Republiki Czeskiej. Podczas zajęć omówiliśmy kwestie administracyjne wraz ze szczególną analizą kolorystyki i znaczenia flagi, herbu, godła państwowego oraz hymnu. Obcując z mapą wskazywaliśmy poszczególne rejony i miasta. Poznawaliśmy również liczne atrakcje, a także związane z nimi legendy i opowieści. Nasza wycieczka zawitała do: Mostu Karola w Pradze, Zamku na Hradczanach, Katedry Św. Wita, Twierdzy Vysehrad - najstarszej twierdzy czeskich książąt, Praskiego Zegara Słonecznego, Tańczącego Domu, Lednicko - valickiego krajobrazu kulturowego, Kutnej Hort oraz Prachowskich Skał. Wiele radości sprawiła nam nauka języka czeskiego oraz wspólne śpiewanie piosenki Haliny Vondrackovej pt. ,,Malovany dzbanku". Na koniec, zaś degustowaliśmy czeskie ptysie - Vetrnik z krenem waniliowym i sosem krówkowym.
W dniu 02.06. 2023 r. (piątek) odbyły się zajęcia z trening higieniczny i trening umiejętności praktycznych. Podczas zajęć Pani Ania sprawdzała naszą wiedzę z zakresu prawidłowego i skutecznego mycia i dezynfekcji rąk według obowiązującej instrukcji. Rozmawialiśmy także o pielęgnacji włosów, paznokci i całego ciała dobierając do tego właściwe kosmetyki.Ponadto uczyliśmy się w sposób prawidłowy wkładać i zdejmować rękawiczki jednorazowe według instrukcji. Przypomnieliśmy również o sprzętach gospodarstwa domowego znajdujących się w poszczególnych pomieszczenia ŚDS. Zajęcia wzbudziły wielkie zainteresowanie i zaangażowanie ze strony uczestników.
ŚWIĘTO RODZINY 26.05.2023 R.
W piątek 26.05.2023 r. celebrowaliśmy Święto Rodziny w wyjątkowym miejscu – Kinie Sokół. Odnajdując tym samym jej symbole, znaczenia i definicje pozwalające w pełni zrozumieć istotę rodziny. Naszą interpretację rozpoczęliśmy od rodziny stanowiącej kompas, następnie zaś po grupę wspierających się ludzi. Rodzina to także jedność myśli, czynności i działań łącząca wszystkich. Rodzina to również szczęście i zaufanie stanowiące wiarę, uczciwość, szczerość i bezpieczeństwo. Postrzegając to jako nieodzowny element funkcjonowania rodziny i całych grup. W całościowym ujęciu znaczącym jest bowiem doświadczenie międzypokoleniowe, tradycje i zwyczaje przekazywane z pokolenia na pokolenie. Warto podkreślić, iż Rodzinę utożsamia się także z: radością, szczerością względem siebie i innych oraz wspólnym spędzaniem czasu. Zatem: rodzina to: kompas, kochający ludzie, jedność myśli, działań, szczęście, zaufanie, doświadczenie międzypokoleniowe, radość, szczerość, bezinteresowna miłość, wspólnie spędzony czas.
Ogniwem spajającym powyższe kwestie i ostoją jest DOM. Nasz wyraz artystyczny obejmował liczne utwory wokalne pt. ,,Najtrudniejszy pierwszy krok’’; ,,Nie liczę godzin i lat”; ,,Szła dzieweczka do laseczka”; ,, Siano gia domani” (utwór w języku włoskim), układy choreograficzne – taniec grupowy Belgijka, walc, latynoski taniec grupowy oraz taniec grupowy ,,Mama Hey’’ połączony z wokalem w języku angielskim oraz wiersze.Zaprezentowaliśmy w ten sposób różnorodny a jednocześnie spójny obraz rodziny w wymiarze artystycznym. Wyrażając swą wdzięczność uczestnicy przy wsparciu terapeutów wykonali piękne prezenty odzwierciedlające ich miłość względem najbliższych.
Po części artystycznej udaliśmy się wspaniałą degustację słodkości i słonych przekąsek.
SKŁADAMY NAJSERDECZNIEJSZE PODZIĘKOWANIA NASZYM UCZESTNIKOM ZA TRUD, SERCE I ZAANGAŻOWANIE WŁOŻONEW PRACĘ NAD WYSTĘPEM. DZIĘKUJEMY RÓWNIEŻ KIEROWNIKOWI KINA ,,SOKÓŁ'' ZA UDOSTĘPNIENIE KINA, POMOC JAK I CIEPŁE PRZYJĘCIE CAŁEJ NASZEJ GRUPY DZIĘKUJEMY
Wielką niespodziankę a zarazem moc radości sprawiła Nam wizyta dzieci z Przedszkola Nr 5 w Sokółce reprezentująca grupę Gerberki. Dzieci wykonały wspaniały wyraz artystyczny nawiązujący do obchodzonego w dniu dzisiejszym Dnia Dobrych Uczynków. Podkreślając tym samym znaczenie dobrego uczynku odzwierciedlającym się w dobrowolnym, szczerym działaniu na rzecz dobra innej osoby, grupy bądź całych grup społecznych. Raz jeszcze dziękujemy całej grupie Gerberki i opiekunom za piosenkę jak i choreografię taneczną.
WARSZTATY PODRÓŻNICZE - REPUBLIKA GRECKA
Ponownie zgłębialiśmy symbolikę kolorów oraz kontekst ułożenia pasów i krzyża na fladze państwowej oraz elementów godła. Ujmują także położenie geograficzne tego kraju. Wspólnie wysłuchaliśmy również hymnu poznając również jego motto. Pełni szacunku wobec długiej historii i dorobku kulturowego Grecji w mgnieniu oka i z pełnym zaangażowaniem poznaliśmy wiele atrakcji, w tym m.in. : Ateny - Akropol, Świątynię Partenon, Erechtejon, Propyleje, Teatr Dionizosa, Agora, Plaka, Świątynia Hefajstosa, Stoa Attalosa, wzgórze Lykavittos, Meteory i wiszące klasztory, Santoríni - ruiny prehistorycznego miasta Akrotiri, Muzeum Prehistorycznej Thery, czerowne plaże, Wyspa Rodos, Zakynthos - żółwie Karetta i Zatoka Wraku, Kreta, Delfy. Omówliśmy także kwestie zawiązane z Olimpiadą, ciekawostkami, kulturą oraz sztuką nawiązując do dorobku starożytności i filozofii Arystotelesa, Platona i Sokratesa. Nasza degustacja obejmowała chrupiącą przekąskę - bagietkę z masłem czosnkowym, pietruszką oraz kalmarami.
UDZIAŁ W POPLENEROWEJ WYSTAWIE PRAC PT. DUCH PUSZCZY
20 kwietnia obejrzeliśmy poplenerową wystawę prac pt. Duch Puszczy w Kamienicy Tyzenhauza w Sokółce. Mnogość prac i treści artystycznych poszerzyły nasze plastyczno - rzeźbiarskie horyzonty dając impuls do dalszych działań.
TRADYCYJNE PISANKI
WYSTAWA PISANEK ZE ZBIORÓW BEATY MOZOLEWSKIEJ
We wtorek (04.04) byliśmy na wspaniałej wstawie pisanek ze zbiorów Beaty Mozolewskiej pt. "Pisanki Świata" w Muzeum Ziemi Sokólskiej. Naszym wrażeniom nie było końca. Każda forma wykonania odzwierciedlała bowiem indywidualną a zarazem piękną historię uchwyconą w pisance.Serdecznie dziękujemy pracownikowi Muzeum za oprowadzenie jak i ciekawą prezentację tematu pisanek.
TRENING BUDŻETOWY
Udaliśmy się na wspólny trening budżetowy do pobliskich sklepów. W ramach powyższego wyjścia sprawdzaliśmy i porównywaliśmy ceny różnych produktów, utrwalaliśmy wartość pieniądza i towaru. Kształtując także umiejętność planowania wydatków wg własnych potrzeb. Spotkanie to pobudziło Nas do refleksji nad gospodarowaniem i dysponowaniem własnym budżetem.
ŚWIATOWY DZIEŃ OSÓB Z ZESPOŁEM DOWNA
składamy najserdeczniejsze życzenia miłości, wszystkiego co najlepsze i najpiękniejsze oraz samych radosnych i wspaniałych chwil
WYSTAWA AKWARELI SYLWII ŁUKOWSKIEJ
W połowie marca byliśmy na wspaniałej wystawie akwareli Sylwii Łukowskiej pt. Ptaki organizowanej przez Bibliotekę Publiczną w Sokółce. Przedstawione tam obrazy wzbudziły naszą ciekawość i zainteresowanie.
TŁUSTY CZWARTEK
WALENTYNKI
Wszystkich miło Nas zaskoczył.
Dał Nam radość, uśmiech i spełnienie.
Walentynki uczciliśmy wspólną dyskoteką połączoną z występami karaoke i grą na instrumentach.
WARSZTATY PODRÓŻNICZE - FRANCJA
Tym razem odwiedziliśmy tereny romantycznej Francji. Urzekającej Nas niejednokrotnie bogactwem: kulturowym, architektonicznym i przyrodniczym.
Przygotowaliśmy kilkanaście pizz o różnych smakach, kolorach i fakturach. Radości nie było końca
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KOSZULI
Podczas pierwszych zajęć wzajemnie wykonywaliśmy liczne konkurencjez wykorzystaniem balonów, łyżeczek, piłeczek, woreczków z kaszą i ręczników.
Kolejne zajęcia odbyły się pod znakiem muzyki i tańca. Solo, w duecie lub tercecie wykonywaliśmy znane i uwielbiane przeboje.
Zwieńczeniem tej części zajęć był Konkurs taneczny, zakończony dyplomami i upominkami.
WARSZTATY RĘKODZIELNICZE W MUZEUM ZIEMI SOKÓLSKIEJ
W styczniu mieliśmy przyjemność uczestniczyć w kolejnych warsztatach rękodzielniczych w Muzeum Ziemi Sokólskiej. Z wielkim zaangażowaniem wykonywaliśmy tzw. pająki ludowe, pełne barw i kolorów oraz bransoletki z nici cieniowatych.
Wspólna Wigilia Bożegonarodzenia
W dniu 16 grudnia wspólnie celebrowaliśmy Wigilię Bożegonarodzenia. Spotkanie to opiewało wokół aspektu artystycznego, kulinarnego i duchowego Pierwszym punktem naszego wyjątkowego dnia były wspólne Jasełka łączące w sobie taniec, inscenizację teatralną oraz śpiew wybranych przez uczestników kolęd i pastorałek. Kolejno udaliśmy się na wieczerzę wigilijną. Wszystkie potrawy swym smakiem i zapachem tworzyły niezwykle świąteczny klimat. Dopełnieniem uroczystości była wizyta Mikołaja i przekazane prezenty. Składamy najserdeczniejsze podziękowania za wsparcie, obecność i wspólnie spędzony czas Panu Burmistrzowi Sokółki - Adamowi Kowalczukowi, Pani Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Sokółce - Marcie Półtorzyckiej oraz rodzicom i opiekunom uczestników. Dziękujemy z całego serca wszystkim uczestnikom za ogromny wkład pracy, zaangażowanie oraz serce włożone w każdy element prowadzonych działań
Grudzień rozpoczęliśmy artystycznie
Aktywnie uczestniczyliśmy w cyklicznych warsztatach zorganizowanych w ramach Spotkań z tradycją w Muzeum Ziemi Sokólskiej. W pierwszej kolejności wykonywaliśmy ozdoby bożonarodzeniowe z papieru, zaś kolejno lampiony z wykorzystaniem plastikowych kubków, farb i brokatów. Radość i satysfakcja wypełniła bowiem każdy zakątek sali. W kolejnych tygodniach tematem przewodnim naszych zajęć będą warsztaty tkackie.
Święto Placka
Jest okrągły i puchaty,
do jedzenia doskonały.
Dzięki niemu obiad jest wspaniały!!!
Swoim smakiem budzie rozwesela. Dzisiejsze Święto Placka uczciliśmy wspólnym wykonaniem pysznych naleśników z serem, dżemem i miodem. Do tego coś na zdrówko. Pyszny owocowy koktajl
Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień
Życzliwość - ważna cecha,
Życzliwy się uśmiecha,
Życzliwi kochają ludzi,
Życzliwych to nie trudzi.
Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień obchodziliśmy wspólnym spotkaniem integracyjnym. Podczas zajęć określaliśmy cechy życzliwego człowieka oraz naklejaliśmy przydatne zwroty odzwierciedlające charakter powyższego święta. Znaczącym punktem naszego spotkania było wyszczególnienie pozytywnych cech u innych osób występujących w charakterze BWO - Bardzo Ważnej Osoby !!!
Eksperymenty naukowe – Kolorowy zawrót głowy
Dzisiaj zaspokajaliśmy naszą ciekawość poznawczą świata poprzez liczne eksperymenty naukowe i chemiczne. Próbowaliśmy napompompować balon przy użyciu sody i octu. Konstruowaliśmy wybuchowy balon wykorzystując w tym celu sok z cytryny i pomidora oraz musujący mix kolorów. Szczególne znaczenie miało doświadczenie pt. Słoniowa pasta do zębów – polegające na wytworzeniu dużej ilości piany wypływającej z naczynia w sposób ciągły.
Trening kulinarny – Chwila przyjemności
Jak miło zanurzyć się w bajecznym świecie smaków i aromatów. Czując jednocześnie otulający zapach przyrządzanych przez nas potraw. Podczas zajęć łączymy elementy kuchni tradycyjnej z kuchnią nowoczesną tworząc tym samym nową jakość dań. Szykujemy niejdnokrotnie: pyszne naleśniki wypełnione serem, sosem śmietanowym z malinami i cukrem pudrem bądź naturalnymi dżemami; soczysty chrupiący kotlet schabowy wraz z ziemniakami i surówką; rozmaite zupy oddziałujące na wszystkie zmysły. Ciasta z sezonowymi owocami, sałatki, kotleciki mielone, spaghetti, babka ziemniaczana, placki ziemniaczane a to tylko część przygotowywanych przez nas smakołyków.
Stroiki świąteczne
Sezon świąteczny otwiermy z przytupem
Ukazujemy Państwu nasze wspaniałe i różnorodne stroiki. Wykonane z największą starannością i sercem.
Zajęcia z aromaterapii i muzykoterapii – Zakręcony świat muzyki i aromatów
W ostatnim czasie uczestniczyliśmy w zajęciach z muzykoterapii i aromaterapii. Podczas zajęć wspólnie wsytukiwaliśmy rytm i graliśmy na instrumentach nawiązując do szybkiej i wolnej muzyki. Kolejnym krokiem były warsztaty z aromaterapii. Uczestnicy zostali zapoznani z naturalnymi olejkami. Każdy komponował swój własny i unikalny domowy dyfuzor na bazie soli himalajskiej.
Wycieczka do Łodzi
W ramach realizowanego Programu Profilaktycznego pt. Propagowanie życia bez przemocy udaliśmy się na jednodniową wycieczkę do Łodzi. Wykorzystując jednocześnie w praktyce zdobyte umiejętności budowania relacji z innymi ludźmi, empatii i tolerancji. Podczas wycieczki zwiedziliśmy ORIENTARIUM ZOO czyli najnowocześniejszy kompleks obrazujący świat zwierząt i roślin Azji Południowo – Wschodniej. Naszą obserwację zaczęliśmy od wizyty w słoniarni, gdzie mieliśmy możliwość podziwiać największego słonia indyjskiego w Europie - Aleksandra oraz jego kolegę Taru. Następnie zaprezentowano wyderki orientalne – Marlenkę i Vincenta oraz makaki. Kolejna część wycieczki w sposób znaczący pobudziła naszą wyobraźnię o morskim życiu zwierząt. Pobyt w podwodnym tunelu ukazała nam biologiczną różnorodność rin gitarowych, rekinów brodatych, żarłaczy rafowych czarnopłetwych, płaszczek, rogatnic, rozdymek, apogonów. Ostatnim przystankiem w Orientarium była strefa Wysp Sundajskich. Podziwialiśmy tam krokodyle gawialowe, orangutany sumatrzańskie, gibony i niedźwiedzie malajskie. Po wizycie w Orientarium udaliśmy się na spcer po całym Ogrodzie Zoologicznym. Podziwialiśmy tam: żyrafy, tygrysy, zebry, surykatki, lwy, żurawie, pandy rude, bociany, emu, wielbłądy, żbiki, rysie, pingwiny, tapiry, papugi oraz liczne gatunki ptaków. Ostatnim punktem naszej podróży był spacer po najdłuższym polskim deptaku na ul. Piotrkowskiej w Łodzi. Powyższa wizyta pobudziła wszystkie nasze zmysły. Zauważyliśmy, iż ulica ta tętni życiem. Mieści jednocześnie wiele zabytkowych budynków, bogatych w eklektyczne detale architektoniczne. Całości dopełniały doprecyzowane murale zdobiące ściany kamienic. Należy również wspomnieć o filmowym dziedzictwie Łodzi. W tym, zaś o Aleji Gwiazd oraz Pomniku Łodzian nawiązującym do imion i nazwisk fundatorów.
Spot pt. STOP PRZEMOCY
Zapraszamy do obejrzenia spotu pt. STOP PRZEMOCY powstałego w ramach realizacji Programu profilaktycznego pt. Nawiązywanie i utrzymywanie satysfakcjonujących relacji z innymi ludźmi jako czynnik chroniący przed przemocą psychiczną.
jako czynnik chroniący przed przemocą psychiczną
Wyjście na wystawę obrazów Anny Borowskiej w Bibliotece Publicznej w Sokółce
We wtorek 11.10 mieliśmy okazję podziwiać niezwykłą, unikalną i innowacyjną wystawę Anny Borowskiej - lokalnej wielbicielki rozmaitych sztuk artystycznych. Obcowanie z przedstawionymi dziełami pobudziło naszą wyobraźnię oraz ubogaciło nas wewnętrznie
Wyjście do kina
W minionym tygodniu mieliśmy okazję i przyjemność uczestniczyć w magicznej projekcji filmowej pt. Thor: Miłość i Grad w Kinie Sokół w Sokółce. Zaprezentowany film utwierdził Nas w przekonaniu, iż szczera i prawdziwa miłość względem drugiej osoby stanowi wielką siłę, rozświetlającą nasze życie oraz dzięki której możemy pokonać najtrudniejsze przeszkody. Za uwagę zasługuje również mnogość efektów specjalnych nadając całościowy ogląd
Wycieczka do Grabarki i Drohiczyna
Dnia 13.07.2022 r. udaliśmy się wycieczkę do Grabarki oraz Drohiczyna. Miała ona szczególne znaczenie, iż w trakcie jej trwania wykorzystywaliśmy nabyte umiejętności prospołeczne i wiedzyo samym sobie w środowisku lokalnym. Naszą podróż zaczęliśmy bowiem od zwierdzania Świętej Góry Grabarki, stanowiącej prawosławne sanktuarium słynące z licznych uzdowień. Położonego zarazem na malowniczej Wysoczyźnie Drohickiej. Wizyta w tym miejscu była duchowym przeżyciem łączym przeszłość z teraźniejczością. Widok drewnianej cerkwi wraz z ustawionymi krzyżami intencyjnymi wprawiała Nas w czas zadumy i refleksji. Następnie całą grupą wraz z Panią przewodnik zawitaliśmy do Drohiczyna – miasta koronacyjnego, z długoletnią tradycją w historii Polski. W pierwszej kolejności odwiedziliśmy Ośrodek Edukacji Ekologicznej “Puszczyk”. Mięlismy okazję skorzystać z symulatora łowienia ryb i ścieżki rowerowej nad Bugiem. Udział w powyższych atrakcjach wprawił Nas dodatkowo w dobry nastrój, przyniósł tym samym wiele radości, satysfakcji i aspektu edukacyjnego. Zainteresowała Nas także interaktywna mapa przyrody drohickiej. Korzysaliśmy również ze stereoskopów ukazujących zarówno zabytki jak i przyrodę Drohiczyna w wymiarze 3D. Naszą uwagę zwrócił rozbudowany panel podkreślający środowisko naturalne Drohiczyna. Zasłuchiwaliśmy się w śpiewie ptaków, poznawaliśmy ślady zwierząt, sprawdzaliśmy wiek poszczególnych drzew oraz podziwialiśmy różnorodne typy: piór ptaków, porostów i motyli. Całości dopełniały bowiem liczne zdjęcia zwierząt tworzące unikalny klimat tego miejsca. Weryfikowlismy także zdobytą wiedzę w quizie tematycznym. Kolejnym Punktem na naszej mapie podróży był Park Kulturowo – Historyczny “Bug – pogranicze kultur i religii w Drohiczynie”. Odwidziliśmy tam wystawę starych motocyli. Ich liczebność, wielkość, różnorodność modeli, kolorów i barw zaskoczyła nas niebywale.
Ponad to mięliśmy możliwość wysłuchania całej historii Drohiczyna wraz z obejrzeniem zabytkowych narzędzi, sprzętów i akcesoriów. Następnie odwiedziliśmy Nadbużańskie Centrum Turystyki Kajakowej, w którym ochoczo korzystaliśmy z symlatora pływania kajakiem po rzece Bug oraz podziwialismy różnorodne typy kajaków. Zwiedziliśmy również zabytkowy Kościółw Drohiczynie oraz górę Zamkową. Rozciągający się pejzaż przedstawiał cały koloryt Drohiczyna. Zwieńczeniem wycieczki był pyszny obiad. Wpisujący się zarazem obraz środowiska lokalnego.
Pragniemy podziękować jednoczęsnie przewodniczce za cały wklad pracy jak i profesjonalny przekaz wiedzy a przede wszystkim serce włożone w każdy wspólnie przebyty kilometr drogi.
XII Łapskie Zawody sportowe Osób z Niepełnosprawnością SZANSA NA START
W dniu 22 czerwca 2022 r. braliśmy udział w kolejnej edycji łapskich zawodów sportowych Osób z Niepełnosprawnością SZANSA NA START. Zorganizowanych przez Stowarzyszenie Pomocna Dłoń oraz Środowiskowy Dom Samopomocy w Łapach. Dzielnie stawialiśmy czoła licznym konkurencjom. Bawiąc się wspaniale i aktywnie spędzając czas.
Wyjście do kina Sokół w Sokółce
W miniony wtorek (14.06) udaliśmy się na seans filmowy pt. Pan Wilk i spółka. Bad Guys do kina Sokół w Sokółce. Wspomniany film to połączenie wspaniałej rozrywki z inteligentnym humorem oraz zachwycającą animacją zwierząt. Na uwagę zasługuje morał podkreślający, iż wykonywanie dobrych uczynków wobec innych daje wielką wzajemną radość oraz kreuję poczucie akceptacji w grupie
Dni Sokółki 2022 r.
Nowi domownicy
Kształtując zarazem w ludziach postawę opiekuńczości i otwartości. W myśl powyższego twierdzenia powitaliśmy w Środowiskowym Domu Samopomocy nowych domowników - patyczaki i rybki
Dziękujemy również za stworzenie przyjaznej atmosfery oddziałującej na komfort i poczucie bezpieczeństwa uczestników
z całego serca pragniemy podziękować Wam za: to jak wiele dla Nas robicie, wszystkie słowa otuchy i wsparcia oraz słowo KOCHAM wypowiadane na co dzień jak i od święta. Emanując zarazem wielką miłością i sercem ze złota.
Nasza wiedza ma początek w tym co czujemy - Leonardo Da Vinci
W poniedziałek ponownie odwiedziliśmy kino Sokół w Sokółce. Wybraliśmy się bowiem na film przygodowy pt. Uncharted. Niezwykle zaciekawiła Nas wartka akcja oscylująca wokół poszukiwania oraz odzyskania utraconego niegdyś skarbu przez portugalskiego żeglarza Ferdynanda Magellana. Na uwagę zasługuję starannie wykonana scenografia jak i kostiumy
Po raz kolejny udaliśmy się na wspaniały a zarazem debiutancki seans filmowy pt. PIES w reżyserii Channinga Tatuma. Prezentował on historię łączącą w sobie ważkie problemy społeczne. Ukazując jednocześnie siłę przyjaźni i więzi między człowiekiem a psem
Wyjście do kina
Zabawa w karnawale
Wyjście do kina Sokół
Na ręce SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 1 im. Adama Mickiewicza w Sokółce składamy wyrazy wdzięczności za piękne upominki świąteczne, zaś przede wszystkim za pamięć i osobiste zaangażowanie w wykonanie powyższych prezentów
Składamy najserdeczniejsze życzenia z okazji Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami
źródło: opracowanie własne na podstawie https://www.freepik.com/free-vector/gradient-luxury-background_14643010.htm
STROIKI BOŻONARODZENIOWE
Z pasją, entuzjazmem i zaangażowaniem wykonujemy liczne kompozycje bożonarodzeniowe łączące w sobie elementy klasyki i nowoczesności w jednym. Każdy komponent wykonujemy z największą starannocią, dbając o precyzję tworząc tym samym ich indywidualny i wyjątkowy charakter.
Program Profilaktyczny pt. Zainteresowania jako czynnik chroniący przed uzależnieniem od narkotyków
Od września realizujemy Program Profilaktyczny pt. Zainteresowania jako czynnik chroniący przed uzależnieniem od narkotyków sfinansowany ze środków Gminnego Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przyznanych przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Powyższy Program zakłada następujące cele:
- poszerzenie wiedzy dotyczącej substancji narkotycznych,
- kształtowanie umiejętności asertywnego dbania o własne zdrowie,
- wzmacnianie poczucia wartości,
- rozwijanie zainteresowań jako czynnika chroniącego przed narkotykami,
- promowanie i doświadczanie zdrowego stylu życia poprzez rozwój zainteresowań.
Działania profilaktyczne obejmują warsztaty psychoedukacyjne oraz plastyczne
Udział w IX Przeglądzie Twórczości Artystycznej Środowiskowych Domów Samopomocy Województwa Podlaskiego Wirtualnie Bliżej Siebie
Z przyjemnością wzięliśmy udział w IX Przeglądzie Twórczości Artystycznej Środowiskowych Domów Samopomocy Województwa Podlaskiego Wirtualnie bliżej Siebie organizowanym przez Środowiskowy Dom Samopomocy
w Hajnówe. Zaprezentowaliśmy bowiem utwór wokalno – taneczny.
Serdecznie dziękujemy organizatorom za zaproszenie do wzięcia udziału w tym wydarzeniu.
Udział w XIII Wojewódzkim Przeglądzie Piosenki Biesiadnej Po ten kwiat…
Z wielkim zaangażownaiem, a zarazem przyjemnością wzięliśmy udział w XIII Wojewódzkim Przeglądzie Piosenki Biesiadnej Po ten kwiat… organizowanym przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Białymstoku i Stowarzyszenie na Rzecz Środowiskowego Domu Samopomocy w Białymstoku Trampolina. Nasza forma obejmowała prezentację zespołową. Wykonaliśmy utwór wokalno – taneczny pt. Cała sala śpiewa z Nami.
Serdecznie dziękujemy organizatorom za zaproszenie do wzięcia udziału w tej uroczystości
Udział w X jubileuszowej edycji imprezy rekreacyjno – sportowej pt. Baw się razem
z Nami w Szudziałowie
W dniu 23 września braliśmy udział w X jubileuszowej edycji imprezy rekreacyjno – sportowej pt. Baw się razem z Nami organizowanej przez Gminny Ośrodek Animacji i Rekreacji w Szudzialowie. Odważnie i wytrwale pokonywaliśmy rozmaite konkurencje. Wspólne aktywności połączone wraz z integracją wywołały niejeden uśmiech na naszych twarzach.
Serdecznie dziękujemy organizatorom za zaproszenie do wzięcia udziału w tak wspaniałym wydarzeniu.
Występ podczas jubileuszu 70 lecia funkcjonowania Polsiego Związku Osób Niewidomych
15 września 2021 r. mięliśmy przyjemość występić na zaproszenie Prezesa PZON - Pani Barbary Sawickiej podczas jubileuszu istnienia Polskiego Związku Osób Niewidomych pod kinem Sokół w Sokółce. Nasz występ opiewał wokół tańca Pasodoble. Pomysłodawcą przedstawionej formy artystycznej była wspomniana uprzednio Pani Barbara, zaś ułożeniem choreografii, zajmowali się terapeuci i opiekunowie Środowiskowego Domu Samopomocy. Było Nam niezwykle miło, iż mogliśmy dołożyć swoją cegiełkę do kreowania świadomości dotyczącej funkcjonowania osób niewidomych. W myśl zasady, iż pomagać można nawt tańcem byle w rytmie serca.
Wycieczka do Białowieży
Dnia 27.08.2021 r. udaliśmy się na wycieczkę do Białowieży. Nasza podróż miała na celu zaspokojenie ciekawości poznawczej jak i propagowanie aktywnych form spędzania czasu. Wspólnie spędzony czas stał się fundamentem do zacieśnięcia więzi i głębszej integracji. W pierwszej kolejności zwiedziliśmy Muzeum Przyrodnicze opiewające w różnorodne ekspozycje. Z zaangażowaniem oglądaliśmy przekrój mrowiska, wyjątkową białą wiewiórkę, rodzinę rysi, wilki, niedźwiedzie, sowy, pająki, oraz liczne owady. Mięliśmy okazję poznać rozmaite gatunki ptaków. Z zaciekawieniem chłonęliśmy każde informacje ze strony przewodnika. Następnie przeszliśmy na teren Parku Pałacowego oraz zwiedziliśmy Cerkwię Św. Mikołaja. Widok unikatowego na skalę światową ikonostastu wykonanego z chińskiej porcelany wywołał ogromne zaciekawienie i podziw. Kolejnym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie ścieżki edukacyjnej Szlaku Dębów Królewskich i Książąt Litewskich.Widok zabytkowych Dębów, nazwanych imionami zarówno polskich jak i litewskich książąt wzbudził nasze zainteresowanie, kształtując jednocześnie wyobrażenie historyczne. Po wędrówce przejechaliśmy do Rezerwatu Pokazowego Żubrów. Mięliśmy okazję zobaczyć żubronie, żubry, jelenie, łosie, sarny, rysia, koniki polskie – tarpany, dziki. W drodze na obiad podziwialiśmy Kościół Św. Teresy, zabytkowy dworzec kolejowy Carska. Zwieńczeniem wycieczki był pyszny obiad w Białowieży.
Pragniemy raz jeszcze podziękować przewodnikom za cały wklad pracy
jak i profesjonalny przekaz wiedzy a przede wszystkim serce włożone w każdy wspólnie przebyty kilometr drogi :)
Wycieczka do Chłodni Eskimos w Sokółce
W dniu 08.07.2021 r. mięliśmy przyjemność uczestniczyć w wycieczce do jednego z największych pzedsiębiorstw w Sokólce - Chłodni Eskimos. Zobaczliśmy jak wygląda cały proces przetwórstwa warzyw jak i owoców od podstaw. Poznaliśmy tajniki różyczkowania oraz obróki termicznej kalafiorów. Widzieliśmy mieszanki m.in. ananasa, szpinaku, mango specjalnie dedykowanej do wykonania napoju smothie. Zachwytów nie było końca. Całości dopełniała bowiem wykwalifikowana, rzetelna i serdeczna kadra, która dołożyła wszelkich starań by wprowadzić Nas w codzienne funkcjonowanie chłodni. Na zakończenie otrzymaliśmy subtelny a zarazem wyśmienity mus owocowy, łączący w sobie smaki lata i przyjemności. Na pamiątkę dostaliśmy także różnorodne upominki, za co serdecznie dziękujemy.
Udział w XI Łapskich Zawodach Sportowych Osób Niepełnosprawnych
Szansa Na Start
W dniu 24 czerwca braliśmy udział w XI Łapskich Zawodach Sportowych Osób Niepełnosprawnych Szansa Na Start organizowanych przez Środowiskowy Dom Samopmocy w Łapach. Dzielnie stawialiśmy czoła różnorodnym konkurencjom, dając
z siebie 100 % swoich możliwości. Uczestnictwo w powyższych zawodach sprawiło wiele radości i satysfakcji z wspólnego działania, kształtując zarazem aktywny i zdrowy styl życia.
Challenge Niebieskie Motyle 2021
#challengeniebieskiemotyle2021
Uczestnicy jak i opiekunowie Środowiskowego Domu Samopomocy w Sokółce wzięli udział w wyzwaniu zainicjowanym przez Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Jana Pawła II w Jarosławiu. Celem akcji jest Poszerzanie świadomości na temat autyzmu i przekazanie iskierki przyjaźni osobom z autyzmem i ich rodzinom.
Serdecznie dziękujemy za nominację, było Nam niezmiernie miło wziąć udział w tak zacnym wydarzeniu.
KOCHAM, PODZIWIAM I SZANUJĘ.
Powyższe wartości stanowiły myśl przewodnią spotkania integracyjnego zorganizowanego
z okazji Dnia Mamy i Taty w Środowiskowym Domu Samopomocy w Sokółce dn. 26.05. 2021 r. Uroczystość w tak szczególnym i wyjątkowym dniu podkreślała w sposób holistyczny wdzięczność, szacunek oraz podziękowanie kochanym rodzicom za szlachetne serce, wsparcie, opiekę, miłość, mądrość życiową, piękne chwile, trud włożony
w wychowanie oraz ciepły dom wypełniony radością. W myśl idei Rodzina – zawsze razem ręka w rękę obok siebie.
Uczestnicy zaprezentowali swoje talenty wykonując piosenki o tematyce związanej z ich świętem oraz wyrażające ich kreatywność i naturalną ekspresję. Uzupełnieniem życzeń i podziękowań płynących prosto z serca był przygotowanyprzez nich film. Wszystko to, dla ukochanych rodziców licznie przybyłych na powyższe wydarzenie. Braw, uśmiechów
i podziękowańnie było końca.
Na zakończenie uczestnicy wręczyli mamom ręcznie wykonane bukiety z białych róż.
Zwieńczenie, zaś stanowił pyszny słodki poczęstunek. Wspólnych rozmów i uśmiechów
nie brakowało.
Światowy Dzień Ziemi
Kiedy spokojni i szczęliwi stawiamy pierwszy kok działamy dla szczęścia i dobra całej ludzkości. Powyższe słowa wietnamskiego mnicha (Thich Nhat Houh) stanowiły punkt wyjścia dla działań ekologicznych. W dniu 22 kwietnia w ramach Światowego Dnia Ziemi wybraliśmy się na sprzątanie świata.
Swą aktywnością poszerzaliśmy świadomość ekologiczną jak i dbaliśmy o czyste otoczenie.